Психологічна служба
Безпечна поведінка в інтернеті.
Запобігання вербуванню молоді та вчиненню дій,
направлених на користь ворогу
У листопаді психологічною службою Центру розроблено презентації, інструктажі та пам’ятки, а педагогічними працівниками проведено онлайн-уроки, виховні години та заходи для здобувачів освіти, присвячені тематиці медіаграмотності та безпечній поведінці в соціальних мережах.
Мета заходів – формування критичного мислення, навичок інформаційної безпеки, вмінню протистояти ворожій пропаганді, вербуванню, втягуванню молоді у протиправну діяльність на користь державі-агресору.
«Як безпечно почувати себе в інтернеті, дивіться у презентації «Фільтруй інформацію»
Фільтруй інформацію.Боти. Тролі. Пропаганда
Молодь та протиправна поведінка
Соціально-психологічною службою ДПТНЗ «Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну» було розроблено тест «Протиправна діяльність», який було внесено до автоматизованої інформаційної системи «АІС-Я-ПСИХОЛОГ».
Напередодні тестування з учнями було проведено інструктажі та виховні години з метою ознайомлення зі статтями Кримінального кодексу України, які стосуються відповідальності за вчинення злочинів, які загрожують національній безпеці нашої країни під час воєнного стану.
Здобувачів освіти було проінформовано про ризик та засоби вербування у соціальних мережах, де здійснюється спонукання підлітків за винагороду до підпалів військових автомобілів, розкриття інформації про розташування ЗСУ або критичних об’єктів інфраструктури. Також учням було роз’яснено про можливість їх втягування до ліворадикальних молодіжних угрупувань з метою посягання на життя громадських та політичних діячів, представників правоохоронних органів чи журналістів та ін.
7 листопада з метою узагальнення отриманих знань за даною тематикою було проведено онлайн-тестування серед здобувачів освіти Центру.
За результатами тестування складено аналітичну довідку.
Серед отриманих відповідей є цікаві факти, які дозволяють зробити висновок, що необхідно й надалі працювати з молоддю з метою профілактики протиправної поведінки:
- Вірну відповідь, що кримінальна відповідальність наступає – з 14 років дали 97 респондентів, що складає лише 56%
- Знають, що в Україні не існує смертної кари 87 % учнів
- Хотіли б мати газовий балончик -44 % здобувачів освіти
- Не хотіли б мати ніякої зброї -43 %
- 6 учнів озвучили, що самі б хотіли зайнятися рекетом
- але 78 % підлітків рекет вважають ганебним та неприйнятним для демократичного суспільства явищем
- 77 % учнів розуміють, що таке вербування
- 4 учні були б не проти заробити гроші саме за допомогою вербування…
- 81 % вважає вербування злочином та зрадою країни
- 70 % розуміють, що завербована людина наражає на небезпеку своїх співгромадян
- Підпал військомату чи автівки вважають злочином 72 % здобувачів освіти
- Молодь найчастіше вважає, що люди скоюють правопорушення через погане виховання чи бідність, під впливом інших людей або для наживи
- Серед здобувачів освіти Центру декі учні віднесли себе до небезпечних молодіжних субкультур (скінхеди -2 учні, радани – 1, ультрас – 1, тітушки – 1)
- Вважають правопорушенням масові бійки між молодіжними угрупуваннями в ТЦ – 82 % учнів
- Для запобігання злочинності підлітки вважають дієвими методами- правильне виховання батьками -63 %, проводити лекції з представниками ювенальної поліції – 48 %, інформування в закладах освіти – 47 %.
З більш детальними відповідями можна ознайомитися в аналітичній довідці психологічної служби Центру.
Аналітична довідка Протиправна діяльність №66
«В презентації можна познайомитися з різними видами субкультур, популярних серед сучасної молоді»
Молодь та протиправна поведінка
З метою проведення інструктажів та виховних заходів серед здобувачів освіти з питань національної безпеки, відповідальності за скоєні правопорушення, ознайомлення з Кримінальним кодексом, психологічною службою Центру розроблено презентацію «Протиправна діяльність»
Діагностична робота з питань дистанційного навчання та ментального здоров’я
В жовтні 2024 року серед педагогічних працівників Центру проведено онлайн-анкетування “Дистанційне навчання” за допомогою онлайн-платформи «АІC Я-Психолог».
За результатами опитування можна побачити загальну картину ставлення учасників освітнього процесу до онлайн-навчання, якими ресурсами користуються викладачі, які труднощі виникають пыд час навчання.
Також опитування «Дистанційне навчання» пройшли і здобувачі освіти ДПТНЗ «РЦПОРГКГТД». Окрім цього, учні взяли участь у анкетуванні «Ментальне здоров’я». Завдяки опитуванню можна побачити відсоток учнів, які потребують психологічної підтримки через війну. Надано рекомендації щодо технік зі зняття стресу та тривожності для покращення психологічного стану. Результати опитувань всіх учасників освітнього процесу можна переглянути за посиланням нижче:
Результати опитування педагогів
«Боремося зі стресом»
На початку навчального року профілактичний захід для зняття стресу та пошук внутрішніх ресурсів з елементами арт-терапії приніс задоволення педагогічним працівникам, які змогли розкритися по-новому. Були використані вправи з невербального спілкування, на кмітливість та згуртування колективу, задіяні метафоричні карти та розмальовування мандал.
Напередодні всесвітнього дня ментального здоров’я для педагогічних працівників та здобувачів освіти для онлайн-перегляду розповсюджено профілактично-просвітницький матеріал: відеоролики «Пояснення стресу дітям і дорослим», «Стрес та релаксація» . також надано збірки:
«Методичні рекомендації щодо надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу», «Навички самодопомоги. Як управляти стресом?!».
Всім учасникам освітнього процесу надано контакти та телефони гарячих ліній психологічної підтримки.
З нагоди всесвітнього дня ментального здоров’я, який весь світ буде відзначати 10.10.2024 року, психологічною службою Центру проведено тренінг для майстрів виробничого навчання «Мій ресурс». Педагогічні працівники змогли пізнати один одного ближче, відкрити себе з нового боку, зрозуміти що саме надає їм життєвий ресурс, отримати позитивні емоції. В ході тренінгу було надано рекомендації зі зняття стресу для підтримки психологічного здоров’я.
У вересні 2024 р. психологічна служба Центру знову нагадала здобувачам освіти про проблему булінгу та кібербулінгу, яка існує в усіх закладах освіти. Розібратися в питаннях відповідальності за розповсюдження персональних даних, вчинення булінгу, кібербулінгу, за прояви насильства по відношенню до інших учасників освітнього процесу учням допомогла онлайн-презентація «Привіт! До тебе питаннячко». Учням надано контакти для інформування щодо випадків насилля чи булінгу/кібербулінгу.
Психологічною службою Центру розроблено виховний захід “Обирай справу свого життя”, який увійшов до “Збірки кращих матеріалів з практичної діяльності педагогічних працівників щодо профорієнтації та популяризації робітничих професій ЗП(ПТ)О Харківської області”. Збірник вийшов у травні 2024 року під редакцією НМЦ ПТО у Харківській області. Матеріали збірника можуть використовуватися педагогічними працівниками закладів освіти для профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю.
Повну версію збірника та матеріалів можна переглянути на сайті науково-методичного центру професійної освіти у Харківській області за посиланням: http://nmc.ptu.org.ua/…/inshi-vydannya…/2024-r/
Абітурієнти можуть пройти
діагностування схильностей та професійних інтересів за методикою Є.А.Клімова у режимі он-лайн
за посиланням: https://onlinetestpad.com/ua/test/846652-ea-klimova-ddo
Також на веб-сайті психологічної служби нашого Центру DobraPorada https://dobraporada.mozellosite.com/
можна пройти багато різноманітних тестувань та діагностувань в режимі он-лайн:
https://dobraporada.mozellosite.com/pznaj-sebe/
В квітні 2024 року соціально-психологічною службою Центру проведено тренінг “Професійна мотивація: мрії, очікування, страхи та занепокоєння”. Захід відбувся оф-лайн режимі в приміщенні навчального закладу зі здобувачами освіти.
В ході тренінгу учні скористалися можливістю ближче познайомитися, поспілкуватися, краще пізнати один одного, навчитися навичкам ефективної комунікації, отримати позитивні емоції. А за допомогою цікавих вправ та методів арт-терапії здобувачі освіти мали змогу замислитися над своїми відчуттями – зрозуміти свої побажання та острахи стосовно обраної ними професії. Також учні отримали відповіді на хвилюючі запитання стосовно майбутньої літньої поїздки за кордон.
В березні 2024 року здобувачі освіти пільгового контингенту отримали від соціального партнера Благодійного фонду «Карітас-спес-Харків» гуманітарну допомогу у вигляді одягу та взуття. Адміністрація ДПТНЗ «РЦПОРГКГТД» висловлює щиру подяку благодійній організації і сподівається на подальшу співпрацю для покращення матеріального становища учнів пільгових категорій.
18.04.2024 року для здобувачів освіти професійно-технічних закладів освіти у приміщенні «Арт-простору» відбувся тренінг з ментального здоров’я за програмою Олени Зеленської «Ти як?»
У квітні 2024 соціальним педагогом Нужною Мариною проведено психологічний практикум-інструктаж для здобувачів освіти щодо поїздки на виробничу практику до Болгарії.
Зі здобувачами освіти проводилися вправи та обговорювалися питання професійної етики працівників сфери обслуговування, конфліктології, а також питання профілактики шкідливих звичок та випадків торгівлі людьми.
18.03.2024 у Центрі відбувся психологічний тренінг «Провідники змін» для педагогічних працівників за участю громадської організації «Фонд Маша».
26.02.2024 соціальний педагог, Нужная М.Я., провела семінар-тренінг для педагогічних працівників за темою «Психологічна підтримка здобувачів освіти під час війни».
Соціально-психологічна служба
Зайти на веб-сайт соціально-психологічної служби
можна за посиланням:
https://dobraporada.mozellosite.com/
ДРТНЗ “Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну” працює з метою соціальної допомоги та психологічної підтримки учасників освітнього процесу — учнів, їх батьків /опікунів та педагогічних працівників.
Ссоціально-психологічнаа служба у своїй діяльності виконує такі функції:
– діагностичну: спостерігає, вивчає та оцінює особливості діяльності і розвитку учнів, мікроколективу, колективу в цілому, неформальних молодіжних об’єднань; досліджує спрямованість впливу мікросередовища, особливостей сім’ї та сімейного виховання, позитивного виховного потенціалу в мікрорайоні та джерела негативного впливу на дітей та підлітків;
– прогностичну: прогнозує на основі спостережень та досліджень посилення негативних чи позитивних сторін соціальної ситуації, що впливає на розвиток особистості учня чи групи; прогнозує результати навчально-виховного процесу з урахуванням найважливіших факторів становлення особистості;
– консультативну: дає рекомендації (поради) учням, батькам, педагогічним працівникам з питань соціальної педагогіки; надає необхідну консультативну допомогу підліткам, які потребують піклування чи знаходяться у складних життєвих обставинах;
– захисну: забезпечує дотримання норм охорони та захисту прав дітей і підлітків, представляє їхні інтереси у різноманітних інстанціях (службі у справах дітей, поліції, суді тощо);
– профілактичну: переконує учнів в доцільності соціально значимих норм та правил поведінки, ведення здорового способу життя, сприяє попередженню негативних явищ в учнівському середовищі;
– соціально-перетворювальну: здійснює соціально-педагогічний супровід навчально-виховного процесу, соціально-педагогічний патронаж соціально незахищених категорій дітей; сприяє соціальному і професійному визначенню особистості, дбає про професійне самовизначення та соціальну адаптацію молоді;
– організаційну: координує діяльність та взаємодію усіх суб’єктів соціального виховання; сприяє соціально корисній діяльності дітей і підлітків; формує демократичну систему взаємостосунків в підлітковому середовищі. а також серед дітей і дорослих.
Шановні учні!
В період дистанційного навчання звернутися до соціального педагога Нужної Марини Олексіївни за консультацією або з питань соціального захисту можна на електронну пошту: marinarioti@gmail.com
Для всіх учасників освітнього процесу – учнів, батьків та педагогів створено веб-сайт соціально-психологічної служби, на якому можна ознайомитися з останніми новинами центру, пройти онлайн-тестування, знайти корисну та цікаву інформацію у сфері психології, відкрити посилання на законодавчі акти, переглянути профілактичні фільми, презентації тощо.
Сайт містить наступні розділи:
- “Про нас”.
2.“Телефони гарячих ліній”.
- “Законодавство стосовно пільг”.
- “Батьківський всеобуч”.
- “Педагогам в допомогу”.
- “Сторінка цікавинки”.
- “Пізнай себе!”.
8.“Переглянь корисне”.
9.”Новини”.
Зайти на веб-сайт соціально-психологічної служби
можна за посиланням:
https://dobraporada.mozellosite.com/
Якщо Ви опинилися в тяжкій життєвій ситуації, вам погрожують або вас
ображають, по відношенню до Вас спричиняється булінг або домашнє
насилля- ви можете звернутися до соціального педагога, психолога, майстра
в/н, класного керівника або будь-якого дорослого, якому Ви довіряте. Разом
ми знайдемо вихід!
Долучайтеся до Всеукраїнської програми ментального здоров‘ʼя
“Ти як?” для зняття стресу та тривожності під час війни
https://howareu.com/?fbclid=IwAR3XT4ACB77D1fNZ_wwmy8Dx5_XJARxnAgHn7kIGHjMwCMp6geXFaYAhzgY
Звертатися по допомогу — не страшно і не соромно.
Ще один партнер програми «Ти як?» — проєкт кризової допомоги krisenchat, який створив спеціально для українців krisenchat Ukrainian. Все спілкування тут відбувається у форматі чату (дуже зручно, якщо ви нервуєте від телефонних розмов). Це анонімно, безкоштовно і цілодобово.
Розпочніть чат на сайті проєкту: krisenchat.de/uk/ukraine
або одразу через WhatsApp, Telegram чи по SMS.
Також в Україні працюють телефони гарячих ліній: