Національно-патріотичне виховання

Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень про допризовну підготовку і про підготовку призовників…

Указ Президента України «Про концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді» від 25.10.2002 № 9482002

Патріотизм – це одна із ланок людського характеру . Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім’я своєї батьківщини. Патріотизм – величезний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь, виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю до перемоги, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою всього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям.

Щоб правильно виховувати в учнів почуття національної свідомості та патріотизм, потрібно, в першу чергу, чітко знати принципи національно-патріотичного виховання молоді.

patriot

Запорукою ефективності виховного процесу є органічне поєднання системи принципів національно-патріотичного виховання в цілісну систему, яка забезпечує досягнення відповідних результатів – міцно і органічно засвоєних загальнолюдських і українських національних цінностей.

Профорієнтаційний захід на тему «Служба за контрактом та за покликом серця»

У відділенні №2 відбувся профорієнтаційний захід представників військової частини 3005 м.Харків Східного територіального об’єднання Національної Гвардії України на тему «Служба за контрактом та за покликом серця» з метою залучення випускників центру до вступу у військову частину 3005 м.Харків та Національну Академію Національної гвардії України.Н академію Національної гвардії України.

Командир резервного взводу лейтенант Хуторянець Максим Андрійович, старший солдат Ямшинський Олег Олександрович та старший сержант Вельмицький Дмитро Павлович надали інформацію учням про умови вступу та напрямки навчання. Головними

Командир резервного взводу лейтенант Хуторянець Максим Андрійович, старший солдат Ямшинський Олег Олександрович та старший сержант Вельмицький Дмитро Павлович надали інформацію учням про умови вступу та напрямки навчання. Головними критеріями відбору до лав гвардії є відмінне здоров’я та фізична підготовка, стійкий морально – психологічний стан та незаплямоване минуле.

Учасникам заходу було запропоновано переглянути фільм про навчання у Національній академії та службу в Національній гвардії. Представники військової частини 3005 прикладатимуть максимум зусиль для того, щоб надати нацгвардійцям необхідні знання та створити всі умови для належного опанування навчальної програми. Вони переконали учнів, що, спираючись на унікальний колектив професіоналів, які служать в 5 Слобожанській бригаді, вони і далі будуть вносити вагомий внесок у розвиток нашої Батьківщини, готуючи справжніх професіоналів своєї справи.

Звітній концерт-вистава «Цінності, на яких тримається людство»

З метою залучення учнівської молоді до заходів, спрямованих на відродження національної культури, виховання у молодого покоління любові до Батьківщини і свого народу, виявлення творчо обдарованої молоді та розвитку її потенціалу, підвищення патріотичного виховання та у рамках проведення обласного огляду-конкурсу художньої самодіяльності під девізом «Натхненні вірою в Україну!» У центрі пройшов звітній концерт-вистава «Цінності, на яких тримається людство».

У виставі було розкрито значення для людства таких чеснот, як мудрість, любов, милосердя і гідність.

Танцювальні композиції виконував ансамбль «Жар-птиця» під керівництвом хореографа Яни Бойко (танок «Привітальний», Український народний танок), вокальні партії співали учениця групи № 2 Дарина Рибалко, учениця групи № 19 Новікова Анна і керівники вокального гуртка Катерина Духіна та Ілона Комар із хором учнів центру. У виконанні Лубяного Євгена пролунав чудовий вірш В. Сосюри «Так ніхто не кохав».

В їх репертуарі виконані пісні:

– «Минає день, минає ніч» слова Ю. Рибчинського, музика М. Мозгового;

– «Запали вогонь» слова З.Огневич, музика М. Некрасова;

– «Обійми мене» слова і музика С. Вакарчука і інші.

Протягом всього концерту – вистави чотири ведучих розкривали роль чеснот в житті людства, проводячи лінію народу України, як великого, мужнього і славетного.

В концерті пролунали також слова про те, що Україна відкриває історію третього тисячоліття!

В тобі – потенціал, енергія віків,

Тож Феніксом постань із попелу руїни,

Щоб гордо серед всіх народів і світів

Із гідністю могла б стояти Україна!

Проведення відкритого заходу: «Заради миру в Україні…»

В бібліотеці навчального закладу відбувся відкритий захід: «Заради миру в Україні…».

Захід проводила завідуюча бібліотекою центру Дон Олена Федорівна, яка нагадала, що від 18 до 22 лютого в Україні вшановують подвиг загиблих Героїв Небесної сотні під час Революції гідності.

Учні груп підготували доповіді про дії 3 – річної давнини:

«…три роки тому на Майдані в Києві внаслідок зіткнень загинули 73 мирних жителі і 11 правоохоронців. Тоді вщент згорів будинок Профспілок, а столичний метрополітен зупинився. Загалом постраждало понад 600 людей…».

Учасники заходу вшанували загиблих хвилиною мовчання і прочитали вірші:

Тепер свічки палають в кожній хаті

І в них живе патріотичний дух

Героям слава! – вигуки крилаті,

Здіймають лиш за єдність маршувальний рух.

Відзначення чергової річниці виведення військ з Афганістану

Щороку, 15 лютого, Україна згадує про саму трагічну війну другої половини ХХ століття – війну в Афганістані. Ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих, вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах. Війна в Афганістані понівечила життя, зламала людські долі.

Традиційно, у цей лютневий день, колектив центру проводить відкриті заходи для учнів.

Представники групи № 10 у кабінеті «Захист Вітчизни» провели вечір пам’яті з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і річниці виведення військ з Афганістану.

Усі присутні на початку зустрічі вшанували полеглих солдатів хвилиною мовчання.

У виступі учнів багато вдячних і теплих слів звучало на адресу синів України.

Програма завершилася цікавим хореографічно-вокальним номером від учнів, який вкотре підтверджує, що у центрі виховують справжніх патріотів України, які люблять свою рідну землю, які знають і пам’ятають про своїх національних Героїв. Наприкінці заходу всім гостям і всім присутнім в залі ведучі побажали щастя, миру, душевного спокою, злагоди, добробуту у нашому великому домі – Україні!

Була війна жорстока і кривава.

Горів вогонь і забирав життя

Учасникам боїв довічна буде слава!

І вічна пам’ять тим, хто йшов без вороття!

Звітний концерт художньої самодіяльності під девізом «Народжені вільними!»

У нашому центрі відбувся звітний концерт художньої самодіяльності під девізом «Народжені вільними!» в рамках обласного огляду-конкурсу художньої самодіяльності.

В програмі концерту були представлені:

 • театр тіней;
 • східний танок у виконанні Нгун Лінди;
 • виступи танцювального колективу «Жар – птиця» з народними танцями під керівництвом Катерини Духіної;
 • бій на шаблях у виконанні учасників танцювального колективу «Жар – птиця»;
 • народні і сучасні пісні у виконанні Прищепи Ірини, Малахової Анастасії, Солохи Аліни, Пікалової Анни, керівника хору Духіної Катерини і інших учнів.
 • в концерті прозвучали вірші присвячені подіям Другої Світової війни та сучасним подіям АТО.

Журі відмітило щирість виконавців, їх творче натхнення і безсумнівний талант.

Також членами журі була оглянута виставка художньої і декоративно-прикладної творчості учнів центру.

Екскурсоводами виступили старший майстер Бабенко Ніна Іванівна, керівник гуртка «Художній розпис» Сердюк Валентина Михайлівна, майстер виробничого навчання Хайдарова Жанна Петрівна і учні різних професій.

Аналіз

роботи з національно-патріотичного напрямку виховної роботи

На виконання Концепції національно-патріотичного виховання учнівської молоді у навчальному закладі протягом І семестру проводились такі заходи:

– Виховні години за темою:

 • «Пишаюся, я – українець»;
 • «Калина і рушник – наші символи»;
 • «Я – патріот!».

– Проведений круглий стіл за темою: «Україна – єдина країна».

– Проведені заходи:

 • До дня Захисника України – урочиста виховна година «Я –громадянин – патріот незалежної Держави України».
 • До дня Збройних сил України «А нумо, хлопці!».

– Проводилася пошукова робота членами учнівського самоврядування, знайдені документи учнів, які в роки Великої Вітчизняної війни були вислані до Німеччини, зараз документи знаходяться на стенді ІІ поверху навчального закладу.

Протягом вересня – жовтня учнівські групи відвідали  Меморіал у Лісопарку.

Учні центру слідкують за станом стели біля навчального закладу, яка поставлена на честь загиблих воїнів – випускників 14 і 15 артилерійських шкіл, які знаходилися в приміщенні центру у роки війни.

– Також члени учнівського самоврядування підтримують зв’язки з ветеранами 14 і 15 артилерійських шкіл:

 • Яценко Миколою Васильовичем;
 • Фоменко Ганною Василівною;
 • Ільченко Володимиром Миколайовичем.

 Проведення святкового заходу за темою:

«Маруся Чурай – голос і душа пісенної України»

26 листопада 2015 року в актовій залі ЦПТО № 4 м. Харкова відбувся святковий захід з нагоди 390-річчя з Дня народження легендарної української поетеси і співачки Марусі Чурай за темою: «Маруся Чурай – голос і душа пісенної України».

Майстер виробничого навчання Гладух Н.В. та завідувач бібліотеки Дон О.Ф. мали на меті глибше ознайомити глядачів із життєписом видатної української піснетворки, яка ожила на сторінках історичного роману у віршах «Маруся Чурай» Ліни Василівни Костенко. Епіграфом до заходу стали слова звичайної літньої української жінки-трудівниці: «Моє серце від болю й випробувань скам’яніло, ніщо його вже не зворушує. А почую українську пісню – плачу. Вона – як молитва…»

Під час заходу глядачам було запропоновано прослухати пісні Марусі Чурай в аудіозапису та живому виконанні, переглянути відео, а також насолодитися виразним читанням учнями центру уривків із вищезгаданого роману «Маруся Чурай» Ліни Костенко. В кінці свята пролунав заклик не втрачати любові до української пісні, щоб завжди звучала вона в живому виконанні в побуті, на сцені та в безмежному ефірі!

м. Харкова відбувся святковий захід з нагоди 390-річчя з Дня народження легендарної української поетеси і співачки Марусі Чурай за темою: «Маруся Чурай – голос і душа пісенної України».

Майстер виробничого навчання Гладух Н.В. та завідувач бібліотеки Дон О.Ф. мали на меті глибше ознайомити глядачів із життєписом видатної української піснетворки, яка ожила на сторінках історичного роману у віршах «Маруся Чурай» Ліни Василівни Костенко. Епіграфом до заходу стали слова звичайної літньої української жінки-трудівниці: «Моє серце від болю й випробувань скам’яніло, ніщо його вже не зворушує. А почую українську пісню – плачу. Вона – як молитва…»

Під час заходу глядачам було запропоновано прослухати пісні Марусі Чурай в аудіозапису та живому виконанні, переглянути відео, а також насолодитися виразним читанням учнями центру уривків із вищезгаданого роману «Маруся Чурай» Ліни Костенко. В кінці свята пролунав заклик не втрачати любові до української пісні, щоб завжди звучала вона в живому виконанні в побуті, на сцені та в безмежному ефірі!

Проведення відкритої виховної години за темою:

«Я – громадянин – патріот незалежної Держави України»

В актовому залі центру була проведена відкрита виховна година, присвячена Дню Захисника України

за темою «Я – громадянин – патріот незалежної Держави України».

Виховну годину підготували учні групи №2 разом з завідуючою бібліотекою Дон Оленою Федорівною.

На свято були запрошені адміністрація, всі педагогічні працівники центру, учні груп № 2; № 7; № 9; № 11; № 21.

Виховна година розпочалася з оголошення Указу Президента України Петра Олексійовича Порошенка «Про відзначення у 2015 році Дня захисника України».

Учнями була висвітлена історія виникнення Свята Покрови Пресвятої Богородиці, його значення для українського козацтва.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці було одним з найголовніших свят козаків, за що воно отримало другу назву – Козацька Покрова.

Також учні відмітили, що у Конституції України вказано: «… українська держава спирається «набагатовікову історію українського державотворення», а у Державному Гімні України є слова «І покажем, що ми браття козацького роду». Сучасна незалежна Україна – держава і народ – є нащадками Київської Русі, козацтва, збройних формувань визвольного руху та тисячолітньої християнської традиції».

Директор центру В.М. Кузнецов також взяв слово і у своєму виступі відмітив: «Для нас це свято не тільки народне і релігійне, а й національне. Воно єднає країну, закликає усіх до згуртованості перед сучасними викликами та загрозами. Нині, коли на східних теренах України точиться боротьба за незалежність і суверенітет держави, маємо бути гідними спадкоємцями духовних цінностей та продовжувачами багатих традицій і славних справ предків. Цим зумовлено рішення встановити День захисника України саме 14 жовтня, який має стати святковим для сучасних воїнів та суспільства в цілому. Він має символізувати нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників України. На Покрову слід вшановувати пам’ять і тих, хто у різні часи боронив нашу землю від ворога».

Протягом виховної години зі сцени прозвучали такі вірші: «Пам’ятайте про тих, що безвісті пропали…», «Зродились ми великої години з пожеж війни і з полум’я вогнів…» та вірш В. Симоненка «Можливо, знову загримлять гармати…». Закінчився виховний захід слова пісні «Це моя країна».

Через весь виховний захід червоною ниткою проходила ідея патріотизму, вшанування героїв та гордість за свою державу.

У центрі був проведений моніторинг стану викладання предмета «Захист Вітчизни» та військово-патріотичного виховання учнівської молоді.

Під час моніторингу розглядалися наступні питання:

– якість керівництва з боку адміністрації навчального закладу. Планування та виконання програми предмету;

– методична підготовка викладача;

– стан навчально-матеріальної бази;

– стан військово-патріотичного виховання;

– якість виконання програми ( зріз знань учнів).

Моніторинг проводили методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Харківській області Сухілін В.В., методист Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» Пожиленко С.І., головний спеціаліст Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Майський Г.Ю.

Враження спеціалістів були найкращі і підсумкова оцінка моніторингу – 11 балів.

Команда навчального закладу у кількості 6 чоловік під керівництвом керівника фізичного виховання Красилі Сергія Івановича прийняла участь у військовому святі «Нащадки козацької слави». Серед 8 команд ПТНЗ міста Харкова наша команда зайняла ІІ місце.