Національно-патріотичне виховання
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»
Патріотизм – це одна із ланок людського характеру . Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім’я своєї батьківщини. Патріотизм – величезний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь, виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю до перемоги, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою всього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям.
Щоб правильно виховувати в учнів почуття національної свідомості та патріотизм, потрібно, в першу чергу, чітко знати принципи національно-патріотичного виховання молоді.
Складовою системи національного виховання є військово-патріотичне, що передбачає вироблення високого ідеалу служіння народові, готовності до трудового та героїчного подвигу в ім’я процвітання Української держави. Воно покликане формувати громадянина-патріота, виробляти у нього глибоке розуміння громадянського обов’язку, готовність у будь-який час стати на захист Батьківщини, оволодівати військовими і військово-технічними знаннями, спонукати до фізичного самовдосконалення, а також вивчав ти бойові традиції та героїчні сторінки історії українського народу, його Збройних Сил.
Військово-патріотичне виховання— цілеспрямований, організований процес формування готовності юнаків до строкової військової служби в Збройних Силах України. Його зміст визначається Конституцією, законами України, військовою Присягою та військовими статутами.
Військово-патріотичне виховання молоді є складовою розділу річного плану виховної роботи.
Військово-патріотичне виховання здійснюється у формі лекцій, бесід, розповідей, екскурсій до музеїв військових частин, зустрічей із ветеранами війни, праці та військової служби, походів місцями бойової слави, пошукової роботи, участі у роботі гуртка військово-патріотичного спрямування.
Військово-патріотичне виховання здійснюється насамперед у процесі навчання, де в учнів закладається фундамент глибоких знань, формуються світогляд, національна самосвідомість. Досвід роботи нашого центру показіє, що тільки співпраця педагогічного колективу, учнівської молоді, батьківської громадськості, яка проводиться систематично, цілеспрямовано і наполегливо може виховати справжнього громадянина, готового до захисту своєї Вітчизни.
Аналiз національно – патріотичного виховання
План заходів на виконання Стратегії національно- патріотичного виховання на 2020-2025 роки
Виховна година до Дня Героїв Небесної Сотні
У ДПТНЗ «Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну» відбулася виховна година до Дня Героїв Небесної Сотні.
Для учнів нашого Центру було продемонстровано відео презентацію присвячену подіям майдану. Також наш Центр відвідав учасник майдану, ветеран АТО із лекцією про ти події.
Соборність України – 100 років боротьби
З 21.01.2019 по 25.01.2019 у нашому центрі проходив предметний тиждень з історії на тему: «Соборність України – 100 років боротьби». Саме у 2019 році відзначається 100 років з дня підписання на Софіївській площі, у м.Києві Акту злуки УНР і ЗУНР. Тематика предметного тижня обумовила проведення різноманітних заходів.
На початку тижня був оголошений план заходів, а також запропоновано учням взяти участь у виставці – конкурсі стіннівок в кабінеті історії. У виставці – конкурсі взяли участь групи №15, №22, С-11, №12.
У вівторок учні груп №13, №16 та ЕГ-21 презентували свої міні-проекти на тему «День Соборності України в ілюстраціях».
Групи С-31, В-31, №7 переглядали фільм про події 22 січня 1919 року.
В середу в рамках тижня було проведено історико-інтелектуальний КВК на тему: «Історія – свідок минулого», в якому взяли участь групи №22 та №20.
24.01.2019 відбулася зустріч учнів №15, В-31, ЕГ-11з ветеранами АТО.
25.01.2019 учні отримали змогу переглянути документальний фільм «Акт Злуки: відтворення історичної правди».
Виховна година «На шляху до незалежності»
24 січня в актовій залі нашого центру було проведено виховну годину для груп 1, 9, 10, 12, 13, 17, 19 за темою «На шляху до незалежності». Перед учнями виступили: директор центру Кузнецов В.М., викладач Роденко Д. Д.
Вони розповіли учням про подвиги українських військовослужбовців («Кіборгів») у битві за Донецький аеропорт, а також про історію Дня Соборності України.
Сьогодні Україна, можливо як ніколи раніше, потребує єдності й соборності всього українського народу.
Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті
Година патріотичного виховання «Я – громадянин – патріот незалежної Держави України»
25 жовтня 2018 року для учнів-першокурсників було проведено виховний захід, метою якого стало формування в учнів поняття громадянськості та особистісних рис громадян України, розвиток моральної, правової, трудової культури, виховання любові до рідного краю та уміння при потребі захищати його. Учні взяли участь у дискусії, висловлювали свою думку з питань «Хто такий патріот?», «Які обов’язки покладаються на нього?», «Які знання і уміння є корисними для свідомого громадянина?» та ін.
Також під час заходу відбулася демонстрація юнаками умінь, необхідних для майбутніх захисників Батьківщини: вправного користування протигазами та військовими пристроями.
Відкриття стенду, присвяченому подіям Революції Гідності та антитерористичної операції на сході України
Одним із пріоритетних напрямів виховної діяльності в центрі є національно-патріотичне виховання. Щороку проводяться заходи, спрямовані на виховання в учнів почуття національної гідності та патріотизму: години спілкування, уроки мужності, конференції, круглі столи, тематичні лінійки й вечори до днів Українського козацтва, Соборності України, Гідності та Свободи, вшанування жертв Голодомору, Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, Шевченківських днів.
У цьому році в навчальному закладі оформлений постійно діючий стенд, присвячені подіям Революції Гідності та антитерористичної операції на сході України.
Екскурсія у військову частину 3005
12 жовтня учні відділення №2 ЦПТО №4 відвідали військову частину № 3005 м.Харкова Східного територіального об’єднання Національної Гвардії України.
Курсанти і офіцери військової частини розповіли учням про особливості служби, навчання в Національній академії Національної гвардії України і перспективи, які вони можуть отримати під час навчання та служби.
При проведенні інформаційної екскурсії, учні переглянули фільм, отримали презентаційні листівки з перевагами контрактної служби і навчання в Академії, відвідали музей військової частини та познайомились з умовами проживання та побутом військових.
Учням центру продемонстрували показові виступи курсантів взводів спеціального призначення Національної гвардії України. Кожен показовий виступ містив у собі: «кати» із зброєю та без, бойовий спаринг, звільнення заручників, затримка злочинців, прийоми дій штурмової групи, індивідуальні виступи.
Досить велика частина хлопців нашого центру була зацікавлена навчанням у ВУЗі. Присутні, у яких виникали питання, могли отримати повну інформацію від військовослужбовців.
Дуже дякуємо військовій частині за цікавий захід!
Профорієнтаційний захід на тему «Служба за контрактом та за покликом серця»
У відділенні №2 відбувся профорієнтаційний захід представників військової частини 3005 м.Харків Східного територіального об’єднання Національної Гвардії України на тему «Служба за контрактом та за покликом серця» з метою залучення випускників центру до вступу у військову частину 3005 м.Харків та Національну Академію Національної гвардії України.Н академію Національної гвардії України.
Командир резервного взводу лейтенант Хуторянець Максим Андрійович, старший солдат Ямшинський Олег Олександрович та старший сержант Вельмицький Дмитро Павлович надали інформацію учням про умови вступу та напрямки навчання. Головними
Командир резервного взводу лейтенант Хуторянець Максим Андрійович, старший солдат Ямшинський Олег Олександрович та старший сержант Вельмицький Дмитро Павлович надали інформацію учням про умови вступу та напрямки навчання. Головними критеріями відбору до лав гвардії є відмінне здоров’я та фізична підготовка, стійкий морально – психологічний стан та незаплямоване минуле.
Учасникам заходу було запропоновано переглянути фільм про навчання у Національній академії та службу в Національній гвардії. Представники військової частини 3005 прикладатимуть максимум зусиль для того, щоб надати нацгвардійцям необхідні знання та створити всі умови для належного опанування навчальної програми. Вони переконали учнів, що, спираючись на унікальний колектив професіоналів, які служать в 5 Слобожанській бригаді, вони і далі будуть вносити вагомий внесок у розвиток нашої Батьківщини, готуючи справжніх професіоналів своєї справи.
Звітній концерт-вистава «Цінності, на яких тримається людство»
Проведення відкритого заходу: «Заради миру в Україні…»
В бібліотеці навчального закладу відбувся відкритий захід: «Заради миру в Україні…».
Захід проводила завідуюча бібліотекою центру Дон Олена Федорівна, яка нагадала, що від 18 до 22 лютого в Україні вшановують подвиг загиблих Героїв Небесної сотні під час Революції гідності.
Учні груп підготували доповіді про дії 3 – річної давнини:
«…три роки тому на Майдані в Києві внаслідок зіткнень загинули 73 мирних жителі і 11 правоохоронців. Тоді вщент згорів будинок Профспілок, а столичний метрополітен зупинився. Загалом постраждало понад 600 людей…».
Учасники заходу вшанували загиблих хвилиною мовчання і прочитали вірші:
Тепер свічки палають в кожній хаті
І в них живе патріотичний дух
Героям слава! – вигуки крилаті,
Здіймають лиш за єдність маршувальний рух.
Відзначення чергової річниці виведення військ з Афганістану
Звітний концерт художньої самодіяльності під девізом «Народжені вільними!»
У нашому центрі відбувся звітний концерт художньої самодіяльності під девізом «Народжені вільними!» в рамках обласного огляду-конкурсу художньої самодіяльності.
В програмі концерту були представлені:
- театр тіней;
- східний танок у виконанні Нгун Лінди;
- виступи танцювального колективу «Жар – птиця» з народними танцями під керівництвом Катерини Духіної;
- бій на шаблях у виконанні учасників танцювального колективу «Жар – птиця»;
- народні і сучасні пісні у виконанні Прищепи Ірини, Малахової Анастасії, Солохи Аліни, Пікалової Анни, керівника хору Духіної Катерини і інших учнів.
- в концерті прозвучали вірші присвячені подіям Другої Світової війни та сучасним подіям АТО.
Журі відмітило щирість виконавців, їх творче натхнення і безсумнівний талант.
Також членами журі була оглянута виставка художньої і декоративно-прикладної творчості учнів центру.
Екскурсоводами виступили старший майстер Бабенко Ніна Іванівна, керівник гуртка «Художній розпис» Сердюк Валентина Михайлівна, майстер виробничого навчання Хайдарова Жанна Петрівна і учні різних професій.
Аналіз
роботи з національно-патріотичного напрямку виховної роботи
На виконання Концепції національно-патріотичного виховання учнівської молоді у навчальному закладі протягом І семестру проводились такі заходи:
– Виховні години за темою:
- «Пишаюся, я – українець»;
- «Калина і рушник – наші символи»;
- «Я – патріот!».
– Проведений круглий стіл за темою: «Україна – єдина країна».
– Проведені заходи:
- До дня Захисника України – урочиста виховна година «Я –громадянин – патріот незалежної Держави України».
- До дня Збройних сил України «А нумо, хлопці!».
– Проводилася пошукова робота членами учнівського самоврядування, знайдені документи учнів, які в роки Великої Вітчизняної війни були вислані до Німеччини, зараз документи знаходяться на стенді ІІ поверху навчального закладу.
– Протягом вересня – жовтня учнівські групи відвідали Меморіал у Лісопарку.
– Учні центру слідкують за станом стели біля навчального закладу, яка поставлена на честь загиблих воїнів – випускників 14 і 15 артилерійських шкіл, які знаходилися в приміщенні центру у роки війни.
– Також члени учнівського самоврядування підтримують зв’язки з ветеранами 14 і 15 артилерійських шкіл:
- Яценко Миколою Васильовичем;
- Фоменко Ганною Василівною;
- Ільченко Володимиром Миколайовичем.
У центрі був проведений моніторинг стану викладання предмета «Захист Вітчизни» та військово-патріотичного виховання учнівської молоді.
Під час моніторингу розглядалися наступні питання:
– якість керівництва з боку адміністрації навчального закладу. Планування та виконання програми предмету;
– методична підготовка викладача;
– стан навчально-матеріальної бази;
– стан військово-патріотичного виховання;
– якість виконання програми ( зріз знань учнів).
Моніторинг проводили методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Харківській області Сухілін В.В., методист Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти» Пожиленко С.І., головний спеціаліст Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Майський Г.Ю.
Враження спеціалістів були найкращі і підсумкова оцінка моніторингу – 11 балів.
Команда навчального закладу у кількості 6 чоловік під керівництвом керівника фізичного виховання Красилі Сергія Івановича прийняла участь у військовому святі «Нащадки козацької слави». Серед 8 команд ПТНЗ міста Харкова наша команда зайняла ІІ місце.