Історія

Училище на Малопанасівській – від минулого до сьогодення

“Будівля Центру професійно-технічної освіти № 4 належить до пам’яток архітектури ХІХ ст. і бере свій початок 26.05.1899 року, коли на пустирі, неподалік від залізничного вокзалу, відбулася закладка першого каменя будівництва “Харьковского первого городского сложного училища” в присутності вищих чинів губернії. Училище побудовано до сторіччя від дня народження О.С.Пушкіна, відкрито в 1901 році 21 листопада на 15 класів з 577 учнями і 24 викладачами.
Пушкінське училище в багатьох випадках йшло назустріч живим міським і суспільним потребам в галузі освіти і філантропії.
Під час російсько-японської війни в училище йшли збори пожертвування на користь поранених та заготівля для них білизни. Тут була прийнята і отримала частування команда крейсера «Варяг» у складі 600 матросів і 30 офіцерів.
Пушкінське училище приймало в своїх стінах Київського митрополита Флавіана, екзархії Грузії архієпископа Інокентія, міністрів народної освіти Зенгер і Глазова, болгарського міністра народної просвіти Шішманова, попечителів Харківського вченого округу – М.М. Алексєєнко, С.А.Раєвського, С.А.Соколовського і багато інших посадових осіб.
Автор проекту відомий на Слобожанщині архітектор І.С.Загоскін.
21 листопада 1901 року відбулося святкове освячення навчального закладу. Головою піклувальної ради було призначено професора Харківського університету М.Ф.Сумцова.
“В дореволюційні роки цей навчальний заклад набув небувалого розвитку за рівнем освіти і умов навчання, був одним з кращих в Харківській губернії”.

«Харковскіе губернскіе въдомості май 1899 г., декабрь 1903 г»

Пройшовши буремні роки революції, громадянської і Вітчизняної воєн, “Народне училище” постійно реформувалося. Змінювалися назви, спрямування, але залишалося незмінним те, що воно готувало робітничі кадри для торговлі, громадського харчування, тощо.
З 1937 по 1941 роки в цьому приміщенні розміщувалася 15-артилерійська школа.
Безпосередня історія нашого навчального закладу бере свій початок з далекого 1943 року, коли була організована торгово-кулінарна школа. З 1957 року торгово-кулінарна школа отримала назву “Школа торгового учнівства”.
У 1966 році школа торгового учнівства була реорганізована в професійно-торгове училище управління торгівлі Харківського облвиконкому.
У 1981 році професійно-торгове училище перейменовано в професійно-технічне училище управління торгівлі Харківського облвиконкому.

У 1985 році училище з відомчого отримало статус училища системи професійно-технічної освіти і назву “Середнє професійно-технічне училище №41” м. Харкова.
З 1993 року “Середнє професійно-технічне училище №41” перейменоване в “Професійно-технічне училище №41” м. Харкова.
За наказом Міністерства освіти і науки України №108 від 10.02.2007 року “Професійно-технічне училище №41” м. Харкова отримало статус Державний професійно-технічний навчальний заклад “Центр професійно-технічної освіти №4 м. Харкова”.

Продовжується вивчення історії організації  та розвитку, особливо в дореволюційний час, Пушкінського складного училища. Знайдено унікальні фото початку ХХ-століття, які засвідчують невідомі до цього часу історичні факти. Зокрема будівництво навчального корпусу, фотографії панорами площі, що прилягала до залізничного вокзалу, креслення за якими будувався навчальний заклад.

   

За наказом Міністерства освіти і науки України №419 від 20.03.2017 року на базі Державного професійно-технічного навчального закладу “Центр професійно-технічної освіти №4 м. Харкова” було створено сучасний багатопрофільний навчальний заклад Державний професійно-технічний навчальний заклад “Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну”.

Сучасне покоління пам’ятає свою історію і відзначає нові її етапи своєю творчістю. З нагоди 120-річчя нашого центру відбувся урочистий захід, під час якого ми з гордістю пригадали наш історичний шлях розвитку від Пушкінського училища до сучасного навчального закладу та було відкрито пам’ятний знак-інсталяцію «My alma mater» у вигляді серця.

 

Опубліковано 27 Jan 2012 в 7:52 am. Рубрика: Слайдер.
Ви можете слідкувати за відповідями до цього запису через RSS.
Ви можете залишити коментар або трекбек до свого сайту.

Ваш коментар